Officers & Members
Full Members List
Name | Constituency (If Applicable) |
---|---|
Labour Members of Parliament | |
Diane Abbot MP | Hackney North & Stoke Newington |
Lyn Brown MP | West Ham |
Rosie Cooper MP | West Lancashire |
James Cunningham MP | Coventry South |
David Drew MP | |
Angela Eagle MP | |
Paul Farrelly MP | Newcastle-under-Lyme |
Louise Haigh MP | Sheffield Heeley |
Fabian Hamilton MP | Leeds North East |
Stephen Hepburn MP | Jarrow |
Stephen Kinnock MP | |
John McDonnell MP | Hayes & Harlington |
Rachel Reeves MP | Leeds West |
Andy Slaughter MP | Hammersmith |
Valerie Vaz MP | Walsall South |
Labour Peers | |
Lord Brennan QC | |
Lord Brookman | |
Baroness Cohen of Pimlico | |
Lord Collins of Highbury | |
Lord Filkin CBE | |
Baroness Gibson of Market Rasen OBE | |
Lord GlasmanĂ | |
Lord Gordon of Strathblane | |
Lord Harris of Haringey | |
Lord Harrison | |
Lord Haskel | |
Rt Hon Lord Jones | |
Rt Hon Lord Robertson of Port Ellen | |
Rt Hon Lord Whitty | |
Baroness King of Bow | |
Baroness Kingsmill CBE | |
Lord Leitch | |
Lord Mackenzie of Framwellgate OBE | |
Baroness McIntosh | |
Lord Mitchell | |
Baroness Morgan of Ely | |
Lord Patel of Blackburn | |
Lord Simpson of Dunkeld | |
Baroness Warwick of Undercliffe | |
Conservative Members of Parliament | |
Steve Baker MP | Wycombe |
Harriet Baldwin MP | West Worcestershire |
Henry Bellingham MP | North West Norfolk |
Bob Blackman MP | Harrow East |
James Brokenshire MP | Old Bexley & Sidcup |
Alistair Burt MP | North East Bedfordshire |
William Cash MP | Stone |
David Davies MP | Monmouth |
Jonathan Djanogly MP | Huntingdon |
James Duddridge MP | Rochford & Southend East |
Philip Dunne MP | Ludlow |
Tobias Ellwood MP | Bournemouth East |
Charles Elphicke MP | Dover |
Nigel Evans MP | Ribble Valley |
Mark Field MP | Cities of London & Westminster |
Mark Francois MP | Rayleigh & Wickford |
Lucy Frazer MP | South East Cambridgeshire |
George Freeman MP | Mid Norfolk |
Mark Garnier MP | Wyre Forest |
John Glen MP | Salisbury |
Damian Green MP | Ashford |
Justine Greening MP | Putney |
Stephen Hammond MP | Wimbledon |
Matthew Hancock MP | West Suffolk |
Greg Hands MP | Chelsea & Fulham |
Mark Harper MP | Forest of Dean |
Richard Harrington MP | Watford |
Sir John Hayes MP | South Holland & The Deepings |
Chris Heaton-Harris MP | Daventry |
Rt Hon Philip Hammond MP | Runnymede & Weybridge |
Eddie Hughes MP | |
Rt Hon John Redwood MP | Wokingham |
The Hon Ed Vaizey MP | Wantage |
Ranil Jayawardena MP | North East Hampshire |
Jo Johnson MP | Orpington |
David Jones MP | Clwyd West |
Daniel Kawczynski MP | Shrewsbury & Atcham |
Stephen Kerr MP | |
Dr Kwasi Kwarteng MP | Spelthorne |
Andrea Leadsom MP | South Northamptonshire |
Ian Liddell-Grainger MP | Bridgwater & West Somerset |
Huw Merriman MP | Bexhill and Battle |
Anne Milton MP | Guildford |
Andrew Mitchell MP | Sutton Coldfield |
Nicky Morgan MP | Loughborough |
Anne-Marie Morris MP | Newton Abbot |
Sarah Newton MP | Truro & Falmouth |
Sir Paul Beresford MP | Mole Valley |
Sir Peter Bottomley MP | Worthing West |
Chris Philp MP | Croydon South |
Jeremy Quin MP | Horsham |
Jacob Rees-Mogg MP | North East Somerset |
Laurence Robertson MP | Tewkesbury |
Amber Rudd MP | Hasting & Rye |
Andrew Selous MP | South West Bedfordshire |
Gary Streeter MP | South West Devon |
Dr Therese Coffey MP | Suffolk Coastal |
Shailesh Vara MP | North West Cambridgeshire |
Heather Wheeler MP | South Derbyshire |
Nadhim Zahawi MP | Sratford-On-Avon |
Conservative Peers | |
Lord Ahmad of Wimbledon | |
The Baroness Buscombe | |
Baroness Berridge | |
Lord Boswell of Aynho | |
Lord Cormack | |
Lord Fink | |
Lord Flight | |
Baroness Gardner of Parkes | |
Lord Gold | |
Lord Grade of Yarmouth CBE | |
Lord Hodgson of Astley Abbotts CBE | |
Baroness Hogg | |
Rt Hon Lorde Maude | Horsham |
Rt Hon Baroness Bottomley of Nettlestone DL | |
Rt Hon Baroness Chalker of Wallasey | |
Rt. Hon Lord Cope of Berkeley | |
Rt Hon Lord Trimble | |
Rt Hon the Lord Wakeham DL | |
Lord James of Blackheath CBE | |
The Lord Framlingham | |
The Lord Glendonbrook CBE | |
The Lord Wade of Chorlton | |
Lord MacLaurin of Knebworth DL | |
Baroness Noakes DBE | |
Lord Plumb DL | |
Lord Risby | |
Lord Saatchi | |
Alexander Stafford MP | Rother Valley |
Viscount Trenchard DL | |
Lord Vinson LVO DL | |
Baroness Wheatcroft | |
Liberal Democrat Members of Parliament | |
Baroness Bowles | |
Tom Brake MP | Carshalton & Wallington |
Alistair Carmichael MP | Orkney & Shetland |
Liberal Democrat Peers | |
Baroness Bowles of BerkhamstedĂ | |
Lord Cotter | |
Baroness Falkner of Margravine | |
Baroness Harris of Richmond DL | |
Rt Hon Lord McNally | |
Lord Hussain of Luton | |
Baroness Jolly | |
Baroness Kramer | |
Lord Tope CBE | |
Baroness Tyler of Enfield | |
House of Lords Crossbenchers | |
Lord Bhatia | |
Lord Bilimoria | |
Baroness Greengross OBE | |
Lord Morse | |
Lord Ravensdale | |
Lord Rogan | |
Other Political Parties | |
Hannah Bardell (SNP) | Livingston |
Ian Blackford MP (SNP) | Ross, Skye and Lochaber |
Peter Wishart MP (SNP) | Perth & North Perthshire |
Drew Hendry MP (SNP) | |
Hannah Bardell MP (SNP) |